Mlini
Mlini su staro povijesno naselje Molina. Bili su središte mlinarskog obrta, a u davnini su se često spominjali jer je odavde prije izgradnje vodovoda odvođena voda u Dubrovnik, osobito u ljetnim mjesecima kad je bila suša. U XIV. stoljeću dva su broda redovito vozila vodu za piće iz Mlina u Dubrovnik. Zahvaljujući obilnim izvorima na kojima su izgrađeni mlinovi i samo je mjesto dobilo ime. Od nekadašnjih mlinova danas je dobro sačuvan tek jedan. Serafin Razzi u povijesti Dubrovnika piše o ovom kraju: "Na kraju ove doline, koju nazivaju Župom, neki Francuz, koji tu pristade sa svojim brodom i čije se ime ne zapamti, opazi kako nedaleko od obale, iz strane krševita i kamena brda obilno i bujno izvire slatka voda, pa doskora dade napraviti nekoliko velikih mlinova za mljevenje žita. Voda toga izvora nakon manje od pola milje, u more utječe". Na najstarijem lokalitetu u Mlinima nalazi se župna crkva sv. Ilara "sancti Hylacrioni", što potječe od grčke riječi ilaros, odnosno latinske hilaris što znači veseo, radostan, vedar, a koja se spominje u dubrovačkom Statutu iz 1272. godine. Ova stara crkva s grobljem "koja se spominje od pamtivijeka, starija je nego dokumenti o njoj. Stare je domaće kronike spominju 1164. godine". Tijekom stoljeća rušena je i stalno obnavljana. Teško je stradala, osobito u potresu 1667. godine, a obnovljena je 1683. godine u baroknom stilu. Ponovno je oštećena u potresima 1823. i 1824. godine. Prema staroj legendi sv. Ilar, pustinjak i svetac, podrijetlom Palestinac ubio je zmaja na obali Mlina i oslobodio ovaj kraj od poganstva. Tako je sv. Ilar pokrstio Ilire u IV. stoljeću. Iliri su prema povijesnim izvorima bili pastiri i plašili su se zmija. U čast sv. Ilara izgrađena je crkva i tako on postaje zaštitnik Mlina, a na velikom zvonu koje je njemu posvećeno piše: "Napominjem narodu sv. Ilare da si zmaja poganstva ovdje uništio. MCMXXV".
Orebić
Na mauzoleju obitelji Mimbelli podignutom u miru franjevačkoga samostana i crkve Gospe od Anđela, odakle se pruža jedan od najljepših pogleda Mediterana, skrivena je priča mjesta Orebić. Priča je to o moru, ljepoti i ljubavi. Obitelj Mimbelli jedna je od najvećih kapetanskih obitelji Orebića, gradića kojeg nazivaju i „Kolijevkom kapetana“. Kada nisu plovili morima, kapetani su svojim vjernim suprugama, u znak ljubavi, podizali raskošne vrtove u kojima se kriju najljepši cvjetovi s njihovih putovanja. Mirisi daljina iz kapetanskih vrtova svake godine pobuđuju maštu nebrojenih posjetioca dok uživaju u pješčanim plažama i nebeski bistrom moru Orebića.
Tko zna kako bi izgledao vrt Balde Mimbellija, posljednjeg od velike loze, da ga je kojim slučajem podigao za odabranicu svojega srca, lijepu služavku. Ipak obitelj se suprotstavila ovome braku, pa je Baldo proveo život tražeći ljepotu. Ako i vi tragate za ljepotom, tada je Orebić mjesto za vas. Smješten podno najvišeg vrha Pelješca, Sv. Ilije, s pogledom na čitav Pelješki kanal i Korčulu udaljenu 15-ak minuta vožnje brodom, s predivnim plažama, kristalno čistim morem i najboljim vinima svijeta, on će Vas očarati. Bilo da tragajući za romantičnom prošlošću posjetite njegove kapetanske kuće i muzeje ili pak preferirate aktivni odmor na živopisnim plažama, lutajući netaknutom ljepotom njegovih šuma i planina, u Orebić ćete se zaljubiti. Mauzolej obitelji Mimbeli koji je podigao Baldo Mimbelli, onaj koji krije tajnu ovog gradića, spomenik je tako jedne velike ljubavi. Na vama je sada samo da se, plešući na njegovim terasama i uz kapljicu najboljeg vina, zaljubite i da tajnu Orebića, tajnu ljubavi, otkrijete sami...
Izvor : TZO Orebić, https://www.visitorebic-croatia.hr/
Viganj
-
Lastovo Skrivena Luka
Skrivena Luka, među otočanima poznatija kao Portorus, nalazi se na južnoj strani otoka Lastova i jedna je od najvećih i najljepših uvala na otoku. Kao što joj ime govori, skrivena je od pogleda s otvorenog mora pružajući tako zaštitu nautičarima od jakog vjetra i uzburkanog mora. Na sredini južne strane otoka Lastova, na morskom ulazu u uvalu Skrivena luka nalazi se rt Struga na kojem je 1839. izgrađen istoimeni svjetionik. Zbog svoje udaljenosti od obale djeluje osamljeno pa se čini kao da uranja u plavetnilo neba i pučine. Svjetionik je smješten na nadmorskoj visini od 90 m, na samom rubu strme litice s koje se pruža prekrasan pogled na otvoreno more.
Prekrasni vidikovci i jednostavan pristup moru kroz borovu šumu sa sjeverne strane svjetionika čine ovu turističko odredište vrlo atraktivnim.
Izvor: https://tz-lastovo.hr/vodic-po-lastovu/naselja/skrivena-luka-portorus/
Rogotin
Rogotin je smješten na polovici puta između Splita i Dubrovnika, na otoku što ga sa sjeverne strane oblijeva Crna rijeka, s jugozapadne njezin rukavac, koji ga s njegovim zapadnim simbolom, jezerom Vlaška, spaja s Jadranskim morem. Prema predaji Rogotin se počeo naseljavati 1716. godine, kad su Mlečani Čitluk (Gabela) prepustili Turcima, a stanovništvo se povuklo za vojskom pod mletačku upravu. Rogotin je dugo vremena bio izolirana naseobina, kojoj se moglo prići vodenim putevima – Crnom rijekom i Neretvom. Isprva su se Rogotinjani bavili poljoprivredom, a uz poljoprivredu, izvor egzistencije činili su ribolovstvo i lov na liske. Nekoć malo i izolirano selo, Rogotin je danas u potpunosti otvoren i integriran u suvremeni život, koji ga ekonomski uglavnom veže uz obližnje Ploče, a kulturološki uz cijelu Dalmaciju i Hrvatsku, ne gubeći pritom ništa od svoje tradicionalnosti koja ga čini jednim od najkarakterističnijih i najprepoznatljivijih neretvanskih mjesta. Izvor : www.rogotin.hr
Blato
Blato je gradić u središtu otoka Korčule. Svojim posjetiteljima nudi mnoštvo sadržaja i usluga u samom mjestu i smještaj u brojnim apartmanima u okolnim uvalama koje se sa sjeverne i južne strane otoka protežu u dužini od 40 km.
U Blatu ćete naći sve potrebne sadržaje: od supermarketa, sportskih terena, opremljenog Doma zdravlja, brojnih specijaliziranih prodavaonica do restorana, pošte i bankomata.
Zanima li vas povijesna baština Blato će vas oduševiti jer je zadržalo šarm prošlih vremena. Svakako posjetite blatsku župnu crkvu, prošećite trgom ispred nje, zavirite u blatsku ložu i prepustite se pričama iz prošlosti skrivenim u etno kući Barilo. Vjernici neće zaobići ni Svetište blažene Marije Petković.
Smještaj ćete pronaći u okolnim uvalama, sjeverno i južno od Blata. U onima većima čekaju vas restorani, trgovine i sportski tereni, dok manje nude potpun mir i kristalno čisto more za savršen odmor.
Sa svojih 3600 stanovnika Blato je zanimljivo i puno događanja i van sezone. Dođite i otkrijte sve što vam ovo mjesto i ljubazni domaćini mogu ponuditi.
Žrnovo
Korčula
Otok pripada Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ima površinu od 279,03 km2 (dužina 46,8 km, širina 5,3-7,8 km) i 16.000 stanovnika. Najviša brda su Klupca sa 568 m i Kom sa 508 m. To je šesti najveći Jadranski otok. Klima je mediteranska (blaga); prosječna temperatura u siječnju je 9,8 °C, a u srpnju 26,9 °C. Proječne godišne padaline su 1100 mm, a otok je prekriven mediteranskom florom, ponegdje i šumom borova. Izgrađen je na dolomitima t.j. vapnencu. Jedno od najrazvijenijih polja je Blatsko polje koje je ujedno najveće.
Trajekt "Jadrolinije" primiče se Korčuli
Otok je trajektima povezan s Orebićem na poluotoku Pelješcu, te Ublima na otoku Lastovu a ljeti i s Drvenikom blizu Makarske. Trajekti drže vezu i s drugim gradovima, kao što su Dubrovnik, Split i Rijeka, a ljeti i s Italijom.
Korčula je povijesni utvrđeni grad na istočnoj obali otoka Korčule
Stari grad Korčula je okružen zidinama, a ulice su raspoređene u riblje kosti omogućujući slobodno strujanje zraka, ali i štiteći od jakih vjetrova.
Od značajnijih povijesnih znamenitosti navest ćemo gotičko-renesansnu katedralu Svetog Marka, gradsku vijećnicu, te masivne gradske zidine, kao i franjevački samostan iz 15. st. s prekrasnim manastirom na otoku Badija.
http://www.visitkorcula.eu/mjesta.html
Lumbarda
-
Mlini
Mlini su staro povijesno naselje Molina. Bili su središte mlinarskog obrta, a u davnini su se često spominjali jer je odavde prije izgradnje vodovoda odvođena voda u Dubrovnik, osobito u ljetnim mjesecima kad je bila suša. U XIV. stoljeću dva su broda redovito vozila vodu za piće iz Mlina u Dubrovnik. Zahvaljujući obilnim izvorima na kojima su izgrađeni mlinovi i samo je mjesto dobilo ime. Od nekadašnjih mlinova danas je dobro sačuvan tek jedan.
Serafin Razzi u povijesti Dubrovnika piše o ovom kraju: "Na kraju ove doline, koju nazivaju Župom, neki Francuz, koji tu pristade sa svojim brodom i čije se ime ne zapamti, opazi kako nedaleko od obale, iz strane krševita i kamena brda obilno i bujno izvire slatka voda, pa doskora dade napraviti nekoliko velikih mlinova za mljevenje žita. Voda toga izvora nakon manje od pola milje, u more utječe".
Na najstarijem lokalitetu u Mlinima nalazi se župna crkva sv. Ilara "sancti Hylacrioni", što potječe od grčke riječi ilaros, odnosno latinske hilaris što znači veseo, radostan, vedar, a koja se spominje u dubrovačkom Statutu iz 1272. godine. Ova stara crkva s grobljem "koja se spominje od pamtivijeka, starija je nego dokumenti o njoj. Stare je domaće kronike spominju 1164. godine". Tijekom stoljeća rušena je i stalno obnavljana. Teško je stradala, osobito u potresu 1667. godine, a obnovljena je 1683. godine u baroknom stilu. Ponovno je oštećena u potresima 1823. i 1824. godine. Prema staroj legendi sv. Ilar, pustinjak i svetac, podrijetlom Palestinac ubio je zmaja na obali Mlina i oslobodio ovaj kraj od poganstva. Tako je sv. Ilar pokrstio Ilire u IV. stoljeću. Iliri su prema povijesnim izvorima bili pastiri i plašili su se zmija. U čast sv. Ilara izgrađena je crkva i tako on postaje zaštitnik Mlina, a na velikom zvonu koje je njemu posvećeno piše: "Napominjem narodu sv. Ilare da si zmaja poganstva ovdje uništio. MCMXXV".
Prigradica
Prigradica je nekad bila luka kroz koju je Blato izvozilo svoje vino i ulje, a danas je turističko mjesto koje je sačuvalo ugođaj male lučice. Uvalom dominira velika riva s lukobranom koji nudi siguran zaklon jahtašima.
U uvali se nalaze brojne su kuće za iznajmljivanje sa privatnim apartmanima, restorani, supermarket, tereni za nogomet, košarku, vaterpolo i odbojku na pijesku. Kroz nju prolaze i biciklističke i pješačke staze, a tu se održavaju i ljetne filmske večeri.
Prigradica je katamaranskom linijom povezana s Korčulom, Hvarom i Splitom, a do Blata vodi cesta dužine 4 km.
Izvor: TZ Blato
Prižba
Na južnoj strani otoka blatske uvale se protežu od Slatina na zapadu do Vinačca na istoku. Južna obala je razvedenija, ali mjestimice strma: tu su ponegdje stijene visoke i do 30 m nad morem, ima dosta sidrišta i uvala zaklonjenih od sjevernog vjetra, ali izloženih južnom: Prižba, Gršćica, Karbuni i Triporte.
Južnu obalu krasi i niska manjih i većih otočića koji su posebno popularni kao izolirane destinacije za posjet kajacima ili motornim čamcima. Obala gleda na otok Lastovo i otvoreno mora, a ponekad se nakon kiše mogu nazrijeti i talijanske planine.
U svakoj uvali nalaze se kuće za odmor u kojima možete iznajmiti apartman, a veće uvale su Prižba, Gršćica i Karbuni.
Prižba
Prižba se sastoji od nekoliko manjih uvala: Podjamje, Danca, Mala i Velika Prižba i dva poluotoka: Ratak i Prišćapac. Prišćapac je ujedno i turističko naselje sa šljunčanom plažom i popratnim turističkim sadržajima.
S obje strane poluotoka Ratak također se nalaze šljunčane plaže, a u blizini se nalazi i auto-kamp, restorani, caffe-bar, pošta i manje trgovine. Na Ratku je i mali samostana Kćeri Milosrđa u kojem se svaku nedjelju drži misa.
Na Prižbi se može unajmiti motorni čamac s kojim se možete uputiti na izlet na otočiće koji su udaljeni od obale oko 800 m. Otočići su Vrhovnjak, Sritnjak, Crklica i Stupa, nenaseljeni su, a imaju mnogo mjesta pogodnih za kupanje i sunčanje.
Na poluotoku Prišćapcu nalazi se i ronilački centar. Stručno osoblje organizira ronilačke izlete i drži tečajeve ronjenja.
Potomje Dingač Borak
„Život na relaciji” možda ne zvuči kao život koji bi si svatko poželio. No ako su te relacije Potomje, staro naselje smješteno u bajkovitoj vinogradarskoj udolini, i Dingač, njegovo vinogorje u kojem uz samo more dozrijeva jedno od najboljih grožđa na svijetu, tada stvari izgledaju mnogo bolje. Štoviše, izgledaju odlično.
Smješteno na 320 m nadmorske visine, Potomje pruža ono najbolje od života u prekrasnoj unutrašnjosti poluotoka, dok Dingač na svojim obalama čuva mirise osunčanoga Mediterana. Ta dva lica Pelješca, oba jedinstveno lijepa, povezuje tunel dug 400 m koji su prokopali mještani naselja kako bi lakše pristupili svojemu primorskom vinogorju. Ako ste željni iskrene seoske prirode, tada usnite u mirnome Potomju, a već na prvu jutarnju kavu skoknite u Dingač i zabavite se na mediteranski način. Uz pjesmu zrikavaca, mirise bora, nebeski bistro more... još i kapljica čuvenog Dingača, i život na relaciji nikada nije zvučao bolje.
Izvor: https://www.visitorebic-croatia.hr
Brna
Mjesto Brna je smješteno na južnoj strani otoka Korčule u mirnoj i lijepoj uvali s panoramskim pogledom na zelenilo i čisto plavo more. Klima u Brni kao i na otoku Korčuli je tipično sredozemna s toplim ljetima i blagim zimama. Ljeti često puše osvježavajući zapadni vjetar-maestal pa je idealna za ljubitelje jedrenja. Brnu krasi duboki zaljev te je sigurna za pristajanje brodova i jahti, te je omiljena luka nautičarima.Nedaleko udaljena uvala Istruga duga oko 500m i široka oko 150 m do svoje polovice ima šestmetarske naslage ljekovitog mulja limana koje pripada vrsti podvodnih peloida čiji razvojni proces traje najmanje tisuću godina. Cijelo područje je okruženo borovom šumom i mediteranskim biljem, pa su šetnje ovim krajem pravi užitak.Kristalno bistro more, plaže, skrivene uvale, nudistički otočići, prekrasni zalasci sunca, aromatsko bilje, ekološki čista priroda i zrak...sve je to Brna, mjesto s visoko kvalitetnim hotelom i raznovrsnom ponudom privatnog smještaja.Brna pruža relaksirajući spoj očuvane prirode i zabave, a domaćini će vas ugostiti uz gastro specijalitete i izvorna vina. Jednostavno, gostoljubivo i sa srcem....Brna
Vela Luka
Na zapadnom dijelu otoka Korčule nalazi se gradić Vela Luka, smješten u dnu duboko usječenog i prostranog zaljeva, razvedenog u mnoštvo uvala čije se obale, obrasle vinogradima, maslinama, smokvama i borovima blago spuštaju prema moru.
Sa svojih 4500 stanovnika Vela Luka je po veličini drugo mjesto na jadranskim otocima, sigurno sidrište i luka za nautičare.
Široki panoramski vidici, blaga sredozemna klima, čisto more, zanimljiva i bogata kulturna baština, razni sportsko rekreativni i zabavni sadržaji te nadasve ljubazni i gostoljubivi domaćini čine Velu Luku atraktivnim turističkim odredištem.
http://tzvelaluka.hr/hr/o-veloj-luci
Račišće
-
Rogotin
Rogotin je smješten na polovici puta između Splita i Dubrovnika, na otoku što ga sa sjeverne strane oblijeva Crna rijeka, s jugozapadne njezin rukavac, koji ga s njegovim zapadnim simbolom, jezerom Vlaška, spaja s Jadranskim morem. Prema predaji Rogotin se počeo naseljavati 1716. godine, kad su Mlečani Čitluk (Gabela) prepustili Turcima, a stanovništvo se povuklo za vojskom pod mletačku upravu. Rogotin je dugo vremena bio izolirana naseobina, kojoj se moglo prići vodenim putevima – Crnom rijekom i Neretvom. Isprva su se Rogotinjani bavili poljoprivredom, a uz poljoprivredu, izvor egzistencije činili su ribolovstvo i lov na liske.
Nekoć malo i izolirano selo, Rogotin je danas u potpunosti otvoren i integriran u suvremeni život, koji ga ekonomski uglavnom veže uz obližnje Ploče, a kulturološki uz cijelu Dalmaciju i Hrvatsku, ne gubeći pritom ništa od svoje tradicionalnosti koja ga čini jednim od najkarakterističnijih i najprepoznatljivijih neretvanskih mjesta.
Izvor : www.rogotin.hr